×

Błąd

[sigplus] Critical error: Image gallery folder przedszkole/biuletyny/2015/2-luty/kulinarne is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

Zakątek pyszności V

Utworzono: poniedziałek, 02. luty 2015 16:50

[sigplus] Critical error: Image gallery folder przedszkole/biuletyny/2015/2-luty/kulinarne is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

Puszyste, miękkie, jeszcze ciepłe ciasto drożdżowe to dla wielu z nas jeden z najwspanialszych smaków dzieciństwa. Na myśl o babcinym placku drożdżowym każdego dopada wspomnienie rodzinnego ciepła, bezpieczeństwa i beztroski. Przygotowywanie ciasta drożdżowego wiąże się z całym rytuałem. Być może właśnie to sprawia, że do tego typu wypieków podchodzimy z tak dużym sentymentem i zaangażowaniem. Wyrabianie, wyrastanie i pieczenie drożdżowcakażdemu z tych etapów należy poświęcić odpowiednią ilość uwagi i czasu. Zgodnie z tradycją ciasto drożdżowe wyrabiamy ręcznie. Zasadniczym składnikiem ciasta drożdżowego są oczywiście drożdże oraz mąka pszenna. Jeśli zaś chodzi o dodatki, to mamy bardzo dużą dowolność. Tym, którzy wolą nieco mniejsze smakołyki, polecamy małe rogaliki. Takie same, jakie zrobiliśmy my – kształtem nawiązujące do podkowy zgubionej przez konia świętego Marcina – wypełnione słodkim nadzieniem (my wykorzystaliśmy domowe konfitury, ale równie smaczne będą z marmoladą, masą makową, marcepanem, migdałami, mielonymi orzechami, skórką pomarańczową, słodkim białym serem lub czekoladą). Owinięci w kuchenne fartuszki, z wyszorowanymi porządnie łapkami, mieszaliśmy produkty, wyrabialiśmy ciasto (trzeba mieć krzepę!), nadziewaliśmy, zawijaliśmy. Pachnące półksiężyce cieszyły oko i mile łechtały kubki smakowe. Chcecie spróbować? To do dzieła!:)

Składniki:

  • 4 szklanki mąki pszennej
  • 1 opakowanie świeżych drożdży
  • 3 jajka
  • ½ szklanki cukru pudru
  • 1 szklanka ciepłego mleka
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • 1 kostka masła roślinnego
  • konfitura (marmolada lub inne dowolne nadzienie)

Wykonanie:

Mąkę przesiewamy, dodajemy do niej delikatnie rozkruszone drożdże, cukier puder oraz jaja. Mleko lekko podgrzewamy (ma być ciepłe, ale nie gorące!), rozpuszczamy w nim cukier waniliowy i dodajemy do mąki. Wszystkie składniki zagniatamy i wyrabiamy z nich jednolite, sprężyste ciasto, które odchodzi od ręki. (Jeśli ciasto będzie zbyt rzadkie – dodajemy odrobinę mąki). Pod koniec wyrabiania dodajemy ¼ kostki masła (pozostałe ¾ rozpuszczamy) i jeszcze chwilę zagniatamy – niezbyt długo, bowiem ciasto powinno zostać nieco lepkie. Następnie nadajemy mu kształt prostokąta i rozsmarowujemy na nim część rozpuszczonego masła. Ciasto składamy na trzy części, sklejamy brzegi, rozwałkowujemy, smarujemy masłem. Powyższe czynności powtarzamy trzykrotnie. Z rozwałkowanego cienko ciasto wycinamy duże koło (można posłużyć się np. tortownicą lub miską), a następnie dzielimy je na trójkąty. Przy podstawie, w pewnej odległości od krawędzi, nakładamy płaską łyżeczkę nadzienia i zawijamy rogalika, uważając, aby nadzienie nie wypłynęło/wypadło. Blachę wykładamy papierem do pieczenie, układamy na niej rogaliki (nie za ściśle – urosną), wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180°C i pieczemy około 20 minut, aż się zarumienią. Przed podaniem można oprószyć je cukrem pudrem lub posmarować lukrem. Smacznego!:)

{gallery}przedszkole/biuletyny/2015/2-luty/kulinarne{/gallery}