Drukuj

Zakończenie projektu "Być Rodzicem w Książenicach"

w dziale Być Rodzicem
Utworzono: wtorek, 10. styczeń 2012 09:38

 

I tak wczoraj projekt „Być rodzicem ....w Książenicach” przeszedł do historii....

W niedzielę, 8 stycznia korzystając z gościny Ochotniczej Straży Pożarnej w Książenicach zaprosiliśmy wszystkich na podsumowanie wydarzeń, które rozpoczęliśmy 6 września w ramach projektu „Być rodzicem...w Książenicach”.

Nasz pomysł otrzymał dofinansowanie ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Europa i My.

Trwał on 4 miesiące i składał się z 14 spotkań. Realizowało go 10 wykładowców i trenerów, których wspierało 18 wolontariuszy i duża grupa sympatyków.

We wszystkich zajęciach wzięło udział około 200 osób, przede wszystkim dorosłych, ale również dzieci. Najmłodsza uczestniczka spotkań - Irminka miała 3 miesiące.

Celem projektu było wspieranie rodziców w zdobywaniu różnorodnych „umiejętności rodzicielskich”. Chcieliśmy również upowszechnić informację o tym gdzie, mieszkając w Książenicach i okolicy, można szukać wsparcia ze strony instytucji lokalnych. Rozmawialiśmy o tym z Paniami: Joanną Zych, Karoliną Serbin i Anną Skubis, które na co dzień udzielają wsparcia w tych instytucjach. Bardzo zależało nam na integracji środowiska i tworzeniu przyjaznej przestrzeni społecznej dla kolejnych, wspólnych inicjatyw lokalnych.

Projekt składał się z trzech modułów:

  1. pierwszy moduł to cykl wykładów pt. „Rodzicielskie niepokoje”. Prowadzili je: psycholog Pani Karolina Serbin, pedagog Pani Jola Szczygielska, lekarz Pani Beata Pawłowska i dietetyk, wykładowca Pani Elżbieta Paśnicka. W czasie spotkań zajmowaliśmy się m. in. :uczeniem odpowiedzialności poprzez stawianie granic, szeroko rozumianymi konsekwencjami rodzicielskiej miłości, dopasowaniem piramidy zdrowego żywienia do potrzeb rozwojowych dzieci, zasadami udzielania pierwszej pomocy. Wykłady były wstępem do kolejnej części projektu.
  2. drugi moduł był cyklem „Warsztatów umiejętności rodzicielskich”. W czasie tych spotkań, z pomocą specjalistów: poznawaliśmy tzw. schematy rodzinne i ich wpływ na nasze obecne relacje z dziećmi, szukaliśmy skutecznych sposobów komunikowania się w rodzinie i budowania udanych relacji z bliskimi, analizowaliśmy rodzinne strategie wspierania uczniów i ich konsekwencje rozwojowe oraz szkolne, zajmowaliśmy się zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w urazach dzieci. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z carvingu. Mamy nadzieję, że dzieci nie traktują już tego co potrafią pięknie zrobić z marchewki i pora jak dzieła sztuki tylko zajadają warzywa ze smakiem!
  3. trzeci moduł to kolejne warsztaty pt. „1001 sposobów na kreatywne i wspierające rozwój indywidualny dzieci spędzanie wolnego czasu”. W tym cyklu odbyły się cztery bardzo różne spotkania:


Żadne z tych wydarzeń nie mogłoby się odbyć gdyby nie życzliwość i okazane nam wsparcie.

Dziękujemy więc serdecznie: