Utworzono: poniedziałek, 25. kwiecień 2011 23:00

Światowy Dzień Ziemi 2011

Światowy Dzień Ziemi – to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie społecznych postaw ekologicznych. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która jest naszym wspólnym dobrem.

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell, na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną, jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie, kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca. Pierwsze obchody Światowego Dnia Ziemi w Polsce odbyły się w 1990r. Ze względu na nasze warunki klimatyczne popularniejsza stała się data 22 kwietnia, która na stałe weszła do kalendarza imprez proekologicznych.

Ponieważ rok 2011 Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Rokiem Lasów, tegoroczne obchody Światowego dnia Ziemi odbywają się pod wspólnym hasłem „Las całkiem blisko nas”

Z tej okazji Fundacja Miasto-Ogród Książenice wraz z Władzami Gminy Grodzisk Mazowiecki zaprasza na Piknik Ekologiczny w Książenicach związany z obchodami Światowego Dnia Ziemi na terenie naszej gminy.

Piknik odbędzie się 14 maja 2011 w godzinach 10 00 - 16 00 przy ulicy Marylskiego.

Więcej informacji po „kliknięciu” na plakat znajdujący się na stronie głównej fundacji