×

Błąd

[sigplus] Critical error: Image gallery folder przedszkole/biuletyny/2014/grudzien/kulinaria is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

Zakątek pyszności III

Utworzono: poniedziałek, 08. grudzień 2014 22:00

[sigplus] Critical error: Image gallery folder przedszkole/biuletyny/2014/grudzien/kulinaria is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

Chociaż do świąt pozostały blisko dwa tygodnie, to w Wielkim Małym Świecie już spore kulinarne zamieszanie. Bo miesiąc grudzień to taki magiczny, nastrojowy czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Odświeżamy stare sprawdzone przepisy na pyszne potrawy, czekamy na pierwszy śnieg, ubieramy choinkę, marzymy o prezentach, niecierpliwie szykujemy się do rodzinnych spotkań i składania życzeń.

Dzieci, pod okiem pani Wioli, piekły pierniki. Pracy było sporo. Trzeba zagnieść ciasto, potem je rozwałkować na cieniutki placek, przy pomocy foremek tchnąć w niego świątecznego ducha – gęste, przysadziste choinki, renifery o rozłożystych porożach, mrugające radośnie gwiazdki, dzwoneczki srebrnym głosem zapraszające do wigilijnego stołu, aniołowie w bieli czuwający nad nami. Upieczone, pachnące nieziemsko smakołyki wystarczy już tylko udekorować. Pędzle w dłonie! Kilka zamaszystych pociągnięć gęstym lukrem, interesująca faktura kolorowej posypki i oto pachnące, korzenne delicje kuszą łakomych cukierników. Jeśli chcecie poznać ich smak – sami przygotujcie świąteczne pierniczki. Niestety, z przedszkolnych wypieków zostało już tylko miłe wspomnienie:)

Składniki:

  • 400 g mąki (można pomieszać 300 g mąki pszennej i 100 g mąki żytniej pełnoziarnistej)
  • 2 duże jajka
  • 130 g cukru pudru
  • 100 g masła, roztopionego i lekko przestudzonego
  • 100 g łagodnego miodu np. akacjowego
  • 1 łyżka przyprawy do piernika
  • 1 łyżka kakao
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej

Wykonanie:

Wszystkie składniki wsypać do naczynia, wymieszać i wyrobić (można mikserem). Ciasto może być klejące, ale nie dodawać mąki. Ciasto rozwałkować na grubość 4 mm (nie cieniej), podsypując je małą ilością mąki - tylko tyle, by ciasto nie kleiło się do stolnicy. Wykrawać różne kształty pierniczków (jeśli chcecie je powiesić na choince, zróbcie w każdym dziurkę za pomocą słomki). Ciasteczka układać na blaszce w niewielkich odstępach. Piec w temperaturze 180°C przez około 8 - 10 minut. Studzić na kratce. Dowolnie udekorować.

{gallery}przedszkole/biuletyny/2014/grudzien/kulinaria{/gallery}